PTN092-H200115K1B
DigiKey Part Number
2223-PTN092-H200115K1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN092-H200115K1B
Description
ROTARY POT, 9.5MM, 200K
Detailed Description
200k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
EDA/CAD Models
PTN092-H200115K1B Models
Category
Number of Gangs
2
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
200k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)