PT01-D120D-A504
DigiKey Part Number
2223-PT01-D120D-A504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT01-D120D-A504
Description
POT 500K OHM 1/20W CARBON LOG
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Logarithmic Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins
EDA/CAD Models
PT01-D120D-A504 Models
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance (Ohms)
500k
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Size - Body
Rectangular - 0.492" x 0.394" Face (12.50mm x 10.00mm)