DS04-254-2-03BK-SMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1.587
Datasheet
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 853
Datasheet
C&K
In Stock: 0
Dip Switch SPST 3 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS04-254-2-03BK-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-2-03BK-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-2-03BK-SMT-TR
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS04-254-2-03BK-SMT-TR Models
Height Above Board
0.167" (4.25mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.339" (8.62mm)