DS02C-254-1L-06BE
DigiKey Part Number
2223-DS02C-254-1L-06BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS02C-254-1L-06BE
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 6 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS02C-254-1L-06BE Models
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
6
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.662" (16.81mm)