CMT-8504-03-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-CMT-8504-03-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-CMT-8504-03-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-CMT-8504-03-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMT-8504-03-SMT-TR
Description
8.5MMX4MM 3 V, 85 DB, SURFACE M
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3 V 100mA 2.7kHz 85dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMT-8504-03-SMT-TR Models
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 3V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
100mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
2.5 ~ 4.5V
Size / Dimension
0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
Frequency
2.7kHz
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)