CMT-6504-85-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-CMT-6504-85-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-CMT-6504-85-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-CMT-6504-85-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMT-6504-85-SMT-TR
Description
BUZZER MAGN 3.6V 0.26X 0.26 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 120mA 2.7kHz 85dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMT-6504-85-SMT-TR Models
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 3.6V, 10cm
Series
Current - Supply
120mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Zero-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
3.6 V
Size / Dimension
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Voltage Range
2.5 ~ 4.5V
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency
2.7kHz