CMM-4737DT-26186-TR
DigiKey Part Number
102-5102-2-ND - Tape & Reel (TR)
102-5102-1-ND - Cut Tape (CT)
102-5102-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMM-4737DT-26186-TR
Description
MICROPHONE MEMS DIGITAL PDM OMNI
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Digital, PDM Microphone MEMS (Silicon) Omnidirectional () Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMM-4737DT-26186-TR Models
Category
S/N Ratio
58dB
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
2 V
Series
Current - Supply
860 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Termination
Solder Pads
Type
MEMS (Silicon)
Size / Dimension
0.186" L x 0.148" W (4.72mm x 3.76mm)
Output Type
Digital, PDM
Height (Max)
0.053" (1.35mm)
Direction
Omnidirectional
Shape
Rectangular
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz