CMEJ-4618-38-L046
DigiKey Part Number
102-6538-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMEJ-4618-38-L046
Description
MIC COND ANLG OMNI -38DB 0.181"D
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser Omnidirectional (-38dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMEJ-4618-38-L046 Models
Category
S/N Ratio
60dB
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
2 V
Series
Current - Supply
500 µA
Packaging
Bag
Port Location
Top
Part Status
Active
Termination
Wire Leads
Type
Electret Condenser
Size / Dimension
0.181" Dia (4.60mm)
Output Type
Analog
Height (Max)
0.079" (2.00mm)
Direction
Omnidirectional
Shape
Circular
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz