CFM-6025BG68-1120-587
DigiKey Part Number
2223-CFM-6025BG68-1120-587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-6025BG68-1120-587
Description
DC AXIAL FAN, 60 MM SQUARE, 25 M
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 52.4 CFM (1.47m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-6025BG68-1120-587 Models
Category
Noise
58.7dB(A)
Mfr
Power (Watts)
17.76 W
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
1.48A
Air Flow
52.4 CFM (1.47m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
1.700 in H2O (423.5 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C