6.3YXG5600MEFCGC16X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.370
Datasheet
5600 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
6.3YXG5600MEFCGC16X20
DigiKey Part Number
6.3YXG5600MEFCGC16X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3YXG5600MEFCGC16X20
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
6.3YXG5600MEFCGC16X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.771 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.53 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C