450MXZ1290MEFCSN30X70
DigiKey Part Number
1189-450MXZ1290MEFCSN30X70-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXZ1290MEFCSN30X70
Description
CAP ALUM 1290UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
1.29 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.888 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.835" (72.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C