25TXV100M6.3X8 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 25TXV100M6.3X8 |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm 1000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 25TXV100M6.3X8 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 110 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) |
Voltage - Rated 25 V | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 125°C |