25NXA100MEFC8X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4.631
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 395
Datasheet
In Stock: 1.489
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
25NXA100MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
25NXA100MEFC8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25NXA100MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25NXA100MEFC8X11.5 Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
111 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
133.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C