TRR18EZPF2493 is Obsolete and no longer manufactured.
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
249 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
TRR18EZPF2493
DigiKey Part Number
RHM249KBNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRR18EZPF2493
Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TRR18EZPF2493 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)