TRR18EZPF1001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 5.554
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 20.773
Datasheet
Upgrade
Riedon products by Bourns
Upgrade
Vishay Dale
Similar
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
1 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
TRR18EZPF1001
DigiKey Part Number
RHM1KBNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRR18EZPF1001
Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TRR18EZPF1001 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)