SFR18EZPF1200
DigiKey Part Number
846-SFR18EZPF1200TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SFR18EZPF1200CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR18EZPF1200
Description
SULFUR TOLERANT CHIP RESISTORS :
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)