SCT2750NYTB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 1700 V 5.9A (Tc) 57W (Tc) Surface Mount TO-268
ROHM 4-pin SiC Power MOSFETs | Digi-Key Daily
ROHM's SiC Power and Gate Driver Solutions
SCT2750NYTB
DigiKey Part Number
SCT2750NYTBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SCT2750NYTBCT-ND - Cut Tape (CT)
SCT2750NYTBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT2750NYTB
Description
SICFET N-CH 1700V 5.9A TO268
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 630µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 18 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+22V, -6V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
275 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
57W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-268
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
975mOhm @ 1.7A, 18V