RFN10BM3SFHTL
DigiKey Part Number
RFN10BM3SFHTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RFN10BM3SFHTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RFN10BM3SFHTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFN10BM3SFHTL
Description
DIODE STANDARD 350V 10A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 350 V 10A Surface Mount TO-252
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RFN10BM3SFHTL Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 350 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
350 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
TO-252
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)