RB205T-60NZC9
DigiKey Part Number
846-RB205T-60NZC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB205T-60NZC9
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 15A TO220FN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
580 mV @ 7.5 A
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 µA @ 60 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-220FN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A