RB160VAM-40TR
DigiKey Part Number
RB160VAM-40TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB160VAM-40CT-ND - Cut Tape (CT)
RB160VAM-40DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160VAM-40TR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB160VAM-40TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 700 mA
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A