MCR25JZHFLR180 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 34.139
Datasheet
180 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
MCR25JZHFLR180
DigiKey Part Number
RHM.18STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCR25JZHFLR180
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/2W 1210
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCR25JZHFLR180 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)