MCR03ERTF56R0 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Bourns Inc.
In Stock: 37.072
Vishay Dale
In Stock: 50.682
Stackpole Electronics Inc
56 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film