CDZVT2R6.8B
DigiKey Part Number
CDZVT2R6.8BTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDZVT2R6.8BCT-ND - Cut Tape (CT)
CDZVT2R6.8BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDZVT2R6.8B
Description
DIODE ZENER 6.8V 100MW VMN2M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 100 mW Surface Mount VMN2M (SOD-923)
EDA/CAD Models
CDZVT2R6.8B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 3.5 V
Series
Operating Temperature
150°C
Power - Max
100 mW