BZX84C3V3LYT116
DigiKey Part Number
846-BZX84C3V3LYT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BZX84C3V3LYT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BZX84C3V3LYT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C3V3LYT116
Description
DIODE ZENER 3.3V 250MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 250 mW ±6.06% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±6.06%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
250 mW