BD28C57LFJ-LBE2
DigiKey Part Number
846-BD28C57LFJ-LBE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BD28C57LFJ-LBE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BD28C57LFJ-LBE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD28C57LFJ-LBE2
Description
PWM TYPES DCDC CONVERTER IC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 23kHz, 26.5kHz 8-SOP-J
Category
Duty Cycle
48%
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Frequency - Switching
23kHz, 26.5kHz
Series
Fault Protection
Current Limiting, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Frequency Control, Soft Start
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Isolation
Isolated
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Internal Switch(s)
Yes
Supplier Device Package
8-SOP-J
Topology
Flyback
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
6.9V ~ 28V