1SR156-400TE25
DigiKey Part Number
846-1SR156-400TE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-1SR156-400TE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-1SR156-400TE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SR156-400TE25
Description
DIODE STANDARD 400V 1A PMDS
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Surface Mount PMDS
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
400 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
PMDS
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 800 mA