1SR154-400TE25A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 50.190
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 50.403
Datasheet
Direct
Comchip Technology
Comchip Technology
onsemi
onsemi
Diode 400 V 1A Surface Mount PMDS
1SR154-400TE25A
DigiKey Part Number
1SR154-400TE25ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SR154-400TE25A
Description
DIODE STANDARD 400V 1A PMDS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A