MIC5256-2.85BM5TS
DigiKey Part Number
2156-MIC5256-2.85BM5TS-ND
Manufacturer
Micrel Inc.
Manufacturer Product Number
MIC5256-2.85BM5TS
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Bulk
PSRR
60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA