MIC5201-3.0BM
DigiKey Part Number
2156-MIC5201-3.0BM-MI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5201-3.0BM
Description
IC REG LINEAR 3V 200MA 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5201-3.0BM Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
400 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
2 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 200mA