IPP100N08S207AKSA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 1.717
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 732
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 183
STMicroelectronics
In Stock: 18.197
STMicroelectronics
N-Channel 75 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP100N08S207AKSA1
DigiKey Part Number
IPP100N08S207AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP100N08S207AKSA1
Description
MOSFET N-CH 75V 100A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.1mOhm @ 80A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA