IPA70R450P7SXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 313
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 851
Datasheet
In Stock: 3
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 27
N-Channel 700 V 10A (Tc) 22.7W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
IPA70R450P7SXKSA1
DigiKey Part Number
IPA70R450P7SXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA70R450P7SXKSA1
Description
MOSFET N-CH 700V 10A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPA70R450P7SXKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 120µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13.1 nC @ 400 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
424 pF @ 400 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
22.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
PG-TO220-FP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 2.3A, 10V