FFPF20U60DNTU
DigiKey Part Number
2156-FFPF20U60DNTU-FS-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
FFPF20U60DNTU
Description
DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220F3
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.2 V @ 20 A
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Part Status
Obsolete
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Technology
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A