BZX84C9V1ET1G
DigiKey Part Number
2156-BZX84C9V1ET1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C9V1ET1G
Description
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms