RTDW3N-100RF8
DigiKey Part Number
696-RTDW3N-100RF8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTDW3N-100RF8
Description
SENSOR RTD 100OHM 1% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RTD 6000ppm/°C Radial
Operating Temperature
0°C ~ 100°C
Manufacturer
Riedon products by Bourns
Termination
PC Pins
Series
Temperature Coefficient
6000ppm/°C
Packaging
Bulk
Current
7 mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance @ 0°C
100 Ohms
Package / Case
Radial
Resistance Tolerance
±1%