CSRL3-0R1F2
DigiKey Part Number
696-CSRL3-0R1F2TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-CSRL3-0R1F2CT-ND - Cut Tape (CT)
696-CSRL3-0R1F2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSRL3-0R1F2
Description
RES 0.1 OHM 1% 3W 2512
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Non-Inductive Metal Element
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Non-Inductive
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)