RT9183-18GL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 8.495
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 932
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-252-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RT9183-18GL
DigiKey Part Number
RT9183-18GL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9183-18GL
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V