RT9025-18GSP
DigiKey Part Number
1028-1008-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9025-18GSP
Description
IC REG LIN POS ADJ 2A 8-SOP-EP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 2A 8-SOP-EP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT9025-18GSP Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 2A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
1.2 mA
Part Status
Last Time Buy
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V (1.8V)