TP65H100G4PS
DigiKey Part Number
1707-TP65H100G4PS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP65H100G4PS
Description
Hi Volt FETs
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 18.9A (Tc) 65.8W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 12A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.1V @ 1.8mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14.4 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
818 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
65.8W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V