CS82C54-10Z96
DigiKey Part Number
CS82C54-10Z96TR-ND - Tape & Reel (TR)
CS82C54-10Z96CT-ND - Cut Tape (CT)
CS82C54-10Z96DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS82C54-10Z96
Description
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 28-LCC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable Timer IC 10MHz 28-PLCC (11.51x11.51)
Category
Current - Supply
10 mA
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
28-LCC (J-Lead)
Part Status
Active
Supplier Device Package
28-PLCC (11.51x11.51)
Type
Programmable Timer
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
10MHz
Base Product Number
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V