CP82C55AZ
DigiKey Part Number
CP82C55AZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP82C55AZ
Description
IC XPNDR PARALLEL 40DIP
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 24 Parallel 40-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP82C55AZ Models
Category
Output Type
Open Drain
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Current - Output Source/Sink
2.5mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
24
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)