CMS82C55AZ
DigiKey Part Number
20-CMS82C55AZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS82C55AZ
Description
IC XPNDR PARALLEL 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 24 Parallel 44-PLCC (16.58x16.58)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMS82C55AZ Models
Category
Output Type
Open Drain
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Current - Output Source/Sink
2.5mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C