PM500A0301600F00
DigiKey Part Number
68-PM500A0301600F00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM500A0301600F00
Description
MULTI METER TFT PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Category
Display Type
TFT - Color (Touch)
Manufacturer
Red Lion Controls
Output Type
Solid State
Series
Voltage - Supply
10 ~ 30VDC
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Multifunction Meter (Current, Voltage, Resistance, Temperature)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Measuring Type
Current, Resistance, RTD, Thermocouple, Voltage
Base Product Number
Measuring Range
±2A, ±60VDC, -270°C ~ 2315°C, 1000Ohm