RSO-243.3DZ/H2
DigiKey Part Number
RSO-243.3DZ/H2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSO-243.3DZ/H2
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 150mA, 150mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSO-243.3DZ/H2 Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
74%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-3.3V
Base Product Number
Current - Output (Max)
150mA, 150mA