RSH2-243.3S/H2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 18V - 36V Input
RSH2-243.3S/H2
DigiKey Part Number
945-RSH2-243.3S/H2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSH2-243.3S/H2
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSH2-243.3S/H2 Models
Category
Power (Watts)
1.65 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
14-SMD Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
cURus
Current - Output (Max)
500mA