RPA30-243.3SAW/P
DigiKey Part Number
945-2972-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA30-243.3SAW/P
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 7.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPA30-243.3SAW/P Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
7.5A