RPA20-2415SAW/N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 17
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 9V - 36V Input
RPA20-2415SAW/N
DigiKey Part Number
945-2963-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA20-2415SAW/N
Description
DC DC CONVERTER 15V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RPA20-2415SAW/N Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
1.33A