RP90Q-4812SRW/P
DigiKey Part Number
RP90Q-4812SRW/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP90Q-4812SRW/P
Description
DC DC CONVERTER 12V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 7.5A 16.5V - 75V Input
EDA/CAD Models
RP90Q-4812SRW/P Models
Category
Power (Watts)
90 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
16.5V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
7.5A