RP90Q-2415SRW/P-HC
DigiKey Part Number
RP90Q-2415SRW/P-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP90Q-2415SRW/P-HC
Description
DC DC CONVERTER 15V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 6A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP90Q-2415SRW/P-HC Models
Category
Power (Watts)
90 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.74" H (57.9mm x 36.8mm x 18.8mm)
Current - Output (Max)
6A