RP90Q-2412SRW/P
DigiKey Part Number
RP90Q-2412SRW/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP90Q-2412SRW/P
Description
DC DC CONVERTER 12V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 7.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP90Q-2412SRW/P Models
Category
Power (Watts)
90 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Quarter Brick
Current - Output (Max)
7.5A