REM10-2412DW/A
DigiKey Part Number
945-2242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM10-2412DW/A
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REM10-2412DW/A Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
416mA, 416mA